Arduino Nedir? Neden Öğreniyorum?

 

Amerika’ yı tekrar keşfetmeye gerek yok o yüzden çok geniş çaplı açıklamalar yapmayacağım. Arduino ile ilgili merak ettiğiniz temel şeyleri Bardak Büyük‘ ten öğrenebilirsiniz. Ben bu yazıda daha çok kendimle ilgili olan kısmından bahsedicem belki sizinde işinize yarar diye.

Ben uzun zamandır Ahmet Abi ‘ye mezun olunca ne yapıcaz? Nasıl iş bulucaz? Kendimizi geliştirmek için neler yapabiliriz gibi sorular soruyordum. Yaklaşık bir sene bu sorulara amedabinin verdiği cevaplara karşılık hiçbirşey yapmadan geçti. En son Ahmeti çektim köşeye dedim ‘ eğer ben mühendis olucaksam bana bu işi nasıl öğreneceğimi öğret sifum ol, yok sen mühendissen bana bu işi öğret’ dedim. ‘-Banane lan ne uğraşıcam seninle’ dedi. Bak dedim ikidir bana ters gidiyorsun. İlerde elemana ihtiyacın olur para yabancıya gitmesin bana verirsin. Bunu deyince bi korktu tabi ne yapacağını bilemedi. Tamam dedi git CCS öğren sana bide expkits alalım o kartın üstünde herşeyi denersin. Hatta bu kart için iddiayada girmiştik ama bu başka bi yazının konusu. Ben CCS kitabını aldım bakınmaya başladım. Okuyorum kitabı bi yandanda para biriktirmeye çalışıyorum geliştirme kiti için. O aralarda değişik gelişmeler oldu. Şartlar beni CCS ‘ten Arduino ve processinge döndürdü. Burda şartlar Bardak Büyük ‘ü niteliyor ama önemli olan nitelik değil nicelik. Sonuçta niceleri geldi geçti bu yollardan. Derken Arduino ilgili yapılan projelere baktım hoşuma gitti millet eğlenceli şeyler yapmış. Ben bunu öğreneyim diyerek işe giriştim.

İkinci aşama satın alma ve öğrenme. Satın alma işlemini yaptım şu anda öğrenme sürecindeyim. Arduino ile istediğiniz herşeyi yapmak mümkün. Arduino bu işin donanım kısmı ve işin donanım kısmını bitiren taraf. Ben kendim bi proje yapmak için bi kart tasarlamaya çalışsam heralde komponentleri alamadan proje yatardı çünkü ne alacağımı nasıl alacağımı devreyi nasıl tasarlayacağımı bilmiyorum. Arduino bence burda devreye giriyor hazır kitler sayesinde işin donanım kısmını çok çabuk bitirebiliyorsunuz. Hatta yazılım kısmını  halledip 2 3 güne ürünün prototipini üretmek mümkün. Tabi yazıldığı kadar kolay değil lakin sizi baskı devre, lehim, yazılım, hata ayıklama gibi süreçlerden uzak tutuyor. Tek yapmanız gereken zor işlem yazılım sayılır.

Arduino ‘yu nasıl öğreniyorum şu an elimde tek yerli kaynak olan Çoşkun Taşdemir ‘in ARDUINO kitabı var ve bu kaynaktaki tüm örnekleri uygulamak için Robotistan ‘dan Arduino kitini aldım. Bu kite ve kitaba sahip olduğunuzda çok hızlı bir şekilde uygulamalar yapıp kendinizi geliştirebiliryorsunuz. Ben bu aşamadayım kitabı bitirmek üzereyim. Kitabı bitirdikten sonra Proje 1 dersim için arduino ile RF haberleşmesi üzerine bi proje yapmayı planlıyorum. Bu projeyi yaptığımda bununla ilgili yazımıda paylaşıcam.

Arduino ilgili daha fazla bilgi kaynak ve gelişmelerden haberdar olmak için arduinoturkiye.com

Sorularınızı ve yazımla ilgili yorumlarınız için aşağıdaki kutuçuğu kullanırsanız çoktaiyigüzelolurOne Comment

  1. Ahmet Alpat wrote:

    Eray üslubun çok iyi ama önce o eli bi’ indir!